Прејди на содржината

Метросити (Истанбул)

Координати: 41°04′34″N 29°00′47″E / 41.07620° СГШ; 29.01305° ИГД / 41.07620; 29.01305
Од Википедија — слободната енциклопедија
Метросити
Location1. Левент, Истанбул, Турција
Opening date 30 април 2003
Developed by Metrosite
Land area (m²) 24,178
Total enclosed area (m²) 52,000
Gross leasable area (m²) 31,980
Market (m²) Migros (4,240)
Number of stores 140
Number of FF/Rest/Cafe 30
Anchor tenants (m²) Бонјер(6,981)
Зара(1,344)
Котон(1,367)
Маркс&Спенсер(2,178)
Текно СА(1,027)
Макси Тојс (1,065)
Фло(1,000)
Еспорто(4,400)
Parking lot capacity 2,500
Homepage www.metrocity.com.tr
Metrocity

Трговскиот центар Метросити се наоѓа во Левент, Истанбул, Турција. Објектот бил отворен на 30 април 2003 година. Комплексот се состои од еден трговски центар и три кули кои се издигнуваат над него: 27-катна канцелариска кула[1], и двете станбени кули, со по 31 спрат.[2][3].

Метросити има вкупно 140 продавници. Освен тоа, во објектот се наоѓаат голем број на кафулиња, ресторани, супермаркети и паркинг со капацитет од 2.500 автомобили.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • From the Grand Bazaar to the modern shopping centers in Turkey. Turkish Council of Shopping Centers & Retailers (AMPD)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°04′34″N 29°00′47″E / 41.07620° СГШ; 29.01305° ИГД / 41.07620; 29.01305