Менча Крничева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менча Крничева
Mencha.jpg
Роден 16 март 1900
Крушево, Отоманско Царство денес Република Македонија
Починал 10 септември 1964
Италија Рим, Италија

Мелпомена Димитрова Крничева, позната и само како Менча — револуционерен деец на Внатрешната македонска револуционерна организација, сопруга на Иван Михајлов. На 8 мај 1925 година, Менча извршила атентат на Тодор Паница.