Менси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Мелен
Кантон Мелен-Север
Општ. заедница нема
Градоначалник Паскал Кофене
(2001-2008)
Статистики
Надм. вис. 42 m–103 m м
Површина1 10,19 км²
INSEE/Пошт. бр. 77269/ 77950

Менси (фр. Maincy) е општина во Франција која се наоѓа во департманот Сена и Марна, во регионот Ил де Франс.

Демографија[уреди | уреди извор]

Мештаните се нарекуваат Maincéens.

Според пописот од 1999, селото брои 1.693 жители.

Околни знаменитости[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]