Прејди на содржината

Мелперс

Координати: 50°32′0″N 10°9′0″E / 50.53333° СГШ; 10.15000° ИГД / 50.53333; 10.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелперс
Место во Калтенордхајм
Селската црква во Мелперс
Селската црква во Мелперс
Селската црква во Мелперс
Мелперс во рамките на Германија
Мелперс
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 3,64 км2
Надм. височина 525 м
Население 93  (31 декември 2017)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.vgem-hoherhoen.de
Местоположба на место Мелперс во рамките на Калтенордхајм
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°9′0″E / 50.53333° СГШ; 10.15000° ИГД / 50.53333; 10.15000

Мелперс (германски: Melpers) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Градската единица Мелперс се наоѓа околу осум километри јужно од градското јадро на Калтенордхајм и три километри северно од градот Фладунген на границата на Тирингија со Баварија.

Мелперс е одвоено од самото градско подрачје и делува како ексклава одвоена со општината Ербенхаузен.