Мекел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мекел
Грб на Мекел
Мекел во рамките на Германија
Мекел
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Ајфел Битбург-Прим
Општ. заед. Битбург-Ланд
Градоначалник Јоханес Јунк
Основни податоци
Површина 10,80 км2
Надм. височина 300 м
Население 392 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BIT
Пошт. бр. 54636
Повик. бр. 06568
Портал www.bitburg-land.de
Местоположба на Мекел во рамките на округот Ајфел Битбург-Прим
Карта
Координати 49°53′24″N 6°30′57″E / 49.89000° СГШ; 6.51583° ИГД / 49.89000; 6.51583Координати: 49°53′24″N 6°30′57″E / 49.89000° СГШ; 6.51583° ИГД / 49.89000; 6.51583

Мекел (германски: Meckel) — општина во округот Ајфел Битбург-Прим, во Рајнска област-Пфалц, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]