Мачки (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Felis
Felis silvestris silvestris
Научна класификација
Царство: Животни (Animalia)
Колено: `Рбетници (Vertebrata)
Класа: Цицачи (Mammalia)
Ред: Месојадци (Carnivora)
Подред: Мачковидни (Feliformia)
Семејство: Мачки (Felidae)
Потсемејство: Felinae
Род: Felis
Linnaeus, 1758
Типски вид
Felis silvestris
(Schreber, 1775)
Видови

Felis е род од семејството Felidae. Родот се состои од четири мали мачки кои се наоѓаат во Евроазија, Африка и каде човекот живее (Мачка, Felis silvestris catus).

Таксономија[уреди | уреди извор]

Род Felis

Извори[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]