Матична киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матична киселина
Queen Bee Acid.svg
Назнаки
14113-05-4 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:78668
ChemSpider 4472163
Jmol-3D слики Слика
MeSH C055543
PubChem 5312738
UNII 76B519G7TJ Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Матична киселина (10-хидрокси-2-деценоинска киселина) или 10-HDA — биоактивно соединение присутно во матичниот млеч.[1][2][3][4]

Киселината од матичниот млеч се истражува заради неговото фармаколошко дејство. Постојат индикации дека ја промовира неврогенезата на нервните матични/прогениторни клетки (клетки кои имаат способност за диференцијација во неврони, астроцити или олигодендроцити) ин витро и дека може да биде ефикасен метод за лекување и спречување на невролошки нарушувања.[5]

Покрај тоа, познато е дека матичниот млеч има антитуморно, антибиотско, имуномодулаторно, естрогенско, неврогено дејство, како и дека го модулира внатрешните имунолошки одговори.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bian, M. T. [Determination of 10-hydroxy-2-decenoic acid in ginseng royal jelly by reversed phase high performance liquid chromatography]. Chung Yao Tung Pao. 12(6):41-43, 1987.
  2. Bloodworth, BC; Harn, CS; Hock, CT; Boon, YO (1995). „Liquid chromatographic determination of trans-10-hydroxy-2-decenoic acid content of commercial products containing royal jelly“ (PDF). Journal of AOAC International. 78 (4): 1019–23. PMID 7580313.
  3. Genç, Mahmut; Aslan, Abdurrahman. „Determination of trans-10-hydroxy-2-decenoic acid content in pure royal jelly and royal jelly products by column liquid chromatography“. Journal of Chromatography A. 839 (1–2): 265–268. doi:10.1016/S0021-9673(99)00151-X. PMID 10327631.
  4. Ji, N; Yu, RG; Yang, QH; Yu, PH; Li, Y (1987). „[Determination of 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid (10-HDA) in royal jelly by gas liquid chromatography]“. Zhong yao tong bao (Beijing, China : 1981). 12 (9): 28–31, 62. PMID 3449246.
  5. Hattori, Noriko; Nomoto, Hiroshi; Fukumitsu, Hidefumi; Mishima, Satoshi; Furukawa, Shoei (2007-01-01). „Royal jelly and its unique fatty acid, 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid, promote neurogenesis by neural stem/progenitor cells in vitro“. Biomedical Research. 28 (5): 261–266. doi:10.2220/biomedres.28.261.
  6. „Royal Jelly Acid, 10-Hydroxy-trans-2-Decenoic Acid, as a Modulator of the Innate Immune Responses“. doi:10.2174/187153012803832530#sthash.lrbba94a.dpuf. Наводот journal бара |journal= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]