Прејди на содржината

Pistacia lentiscus

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мастика (растение))

Pistacia lentiscus (или мастика ) е дводомна зимзелена грмушка или мало дрво од родот Pistacia што вирее во медитеранскиот басен. Расте до 4 метри во висина и се одгледува поради неговата ароматична смола, главно на грчкиот остров Хиос и околу турскиот град Чешме. [1]

Опис[уреди | уреди извор]

Листови од мастика

Растението е зимзелено, од 1 до 5 метри високо, со силен мирис на смола, расте во суви и карпести области во Северна Африка и Медитеранска Европа. Отпорно е на благи до тешки мразови, но претпочита поблаги зими и расте на сите видови почви, а може добро да расте во варовнички области, па дури и во солени средини, што го прави позастапено во близина на морето. Го има и во шумите, на речиси обезшумените пасишта, во дабовите шуми од видот прнар, пошумените области во кои доминираат други дабови, во клисури, кањони и карпести ридови на целото медитеранско подрачје. Во соодветни области, кога е дозволено да расте слободно и да старее, често станува дрво до 7 метри. Сепак, сечата, пасењето и пожарите често го спречуваат ваквиот раст.

Pistacia lentiscus е поврзан со Pistacia terebinthus (смрдлика), со кој често живее во заедница во контактните зони. На западниот брег на Медитеранот, Канарските Острови и Блискиот Исток, може да се помешаат со Pistacia atlantica.

Смолата

Употреба како лек[уреди | уреди извор]

Луѓето во медитеранскиот регион користат мастика како лек за гастроинтестинални заболувања веќе неколку илјади години. Грчкиот лекар и ботаничар од првиот век Диоскорид напишал за лековитите својства на мастиката во неговата класична расправа За медицинските супстанции. Неколку векови подоцна, Маркелос Емпеирикос и Павлос Егинитис[2] исто така го забележале ефектот на мастиката врз дигестивниот систем.

Маслото од мастика има антибактериски и антигабични својства, и како такво е широко користено во подготовката на масти за кожни заболувања.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz Projesi'nde yeni bir dönem başlıyor“. 2020-08-03. Архивирано од изворникот на 3 August 2020. Посетено на 2022-04-05.
  2. Mastic at e-xios.gr Chios Portal

Литература[уреди | уреди извор]