Маслинеста гулапка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Russula|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Маслинеста гулапка
Russula.olivacea.-.lindsey.jpg
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Russula
Вид: Маслинеста гулапка
Биномен назив
Russula olivacea
(Schaeff.) Fr. 1838
Маслинеста гулапка
Научна класификација edit
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Russula
Вид:
R. olivacea
Биномен назив
Russula olivacea

Маслинеста гулапка ( латински: Russula olivacea) е јадлива и неотровна гулапка која се наоѓа главно во групи од јуни во листопадни и четинарни шуми, главно под смрека и бука, не е ретка.

Опис[уреди | уреди извор]

Шапката во младоста е полутопчеста или речиси топчеста,потоа раширена и вдлабната, може да биде кафеаво маслинесто зеленикава, жолтеникава, црвеникава или матноцрвена, по малку влажно време малку вискозна, инаку сува и мошне често зрнесто браздеста или речиси рапава; работ е мазен, кожичката тешко се лупи; нараснува широка од 10-20 см во пречник.[1]

Месото е бело или кремово, изразено окер кога се стари и прилично преполни и кршливи.

Дршката е силна и рамномерно густа, често има бледо розева боја; нараснува висока 4-8 см и 2-3 см широка.[1]

Месото е цврсто, бело, со пријатен или неизразен мирис и има благ или вкус на лешници.

Спорите широко елиптични 8-12 x 7-9 микрони споровиот прашец е окер или жолт како жолчка.

Хемиски реакции: месото со фенол станува вински црвено.

Расте во лето и на есен во букови и смрекови шуми.

Слични видови[уреди | уреди извор]

Russula viscida и е многу слична по големина и живеалиште; површината на нејзината шапка е светло виолетова до крваво црвена и сјајна. Основата станува кожно жолта кога е стара. Нејзиното месо е прилично луто.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Davis, R. Michael; Sommer, Robert; Menge, John A. (2012). Field Guide to Mushrooms of Western North America. Berkeley: University of California Press. стр. 111–112. ISBN 978-0-520-95360-4. OCLC 797915861.
  • Е. Гарнвајднер. Печурки и жаби од Британија и Европа . Колинс. 1994 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Маслинеста гулапкаIndex FungorumRussula olivacea in MycoBank.