Марко Пешиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марко Пешиќ ( Сараево, 6 декември 1976 ) е поранешен германски кошаркар од српско потекло. Син е на кошаркарскиот тренер Светислав Пешиќ. Со кошаркарската репрезентација на Германија го освои сребрениот медал на Европското првенство во 2005 година и бронзениот медал на Светското првенство во 2002 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]