Марија (сопруга на Константин V)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија
Византиска царица
Роден(а)8 век
Починал(а)751
СопружникКонстантин V Копроним
Полно име
Марија
ДинастијаСириска династија

Марија (починала во 751) била византиска царица, втора сопруга на царот Константин V Копроним.

Марија се омажила за Константин V околу 750 - 751 година. Ова бил втор брак на царот. Првата сопруга на Контантин V, Ирина Хазарска, починала најверојатно при раѓањето на нивниот син - Лав IV Хазар.

Според хрониката на патријархот Никифор, Марија починала во исто време кога Лав IV Хазар бил крунисан за соцар. Причината за нејзината смрт е непозната.

Марија починала без да роди деца на Константин V. По смртта Константин се оженил за Евдокија од која имал шест деца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Ирина Хазарска
Византиска царица
750–751
Наследник
Евдокија