Прејди на содржината

Марина Хедман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марина Лотхар во филмот Непристојно од 1987 година

Белис Марина Хедман, позната и како Марина Фрахезе, Марина Лотар и Марина Лотхар (родена на 29 септември 1944 година во Гетеборг, Шведска) е пензионирана шведска порнографска и мејнстрим глумица.

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Хедман, која била добро позната манекенка,[1] пристигнала во Италија како сопруга на италијанскиот новинар Паоло Фрахезе, кој во 1965 година заминал во Шведска за голем број телевизиски извештаи.[1][2][3] Во 1976 година таа го имала своето филмско деби со мала незабележана улога во секс комедијата на Лусио Фулчи La pretora (Мојата јатрва), со Едвиџ Фенех во главната улога.[4] Подоцна во 1976 година, таа одиграла мала улога во Емануел во Америка, појавувајќи се во нејзината прва хардкор сцена.[4] Потоа Хедман се појавила и во шоуто на RAI Carosello [5] и позирала за италијанското издание на Playboy Magazine.[6] Во 1979 година, таа одиграла голема улога во Immagini di un convento („Слики во манастир“) на Џо Д'амато, адаптација на La Religieuse .[4]

Во текот на доцните 1970-ти и раните 1980-ти, Хедман имала споредни улоги во мејнстрим филмови како што се Primo Amore (1978) за Дино Риси и La città delle donne (Град на жените) (1980) за Федерико Фелини, како и главни улоги во порнографско кино, во кое важела за една од првите италијански диви.[1][2][7][8] 1984 и 1985 година биле плодни за неа, играјќи во филмовите именувани по неа, како што е Marina e la sua bestia (Марина и нејзиниот ѕвер).[4] Таа исто така играла заедно со Џон Холмс во филмот Ѓаволот во Господин Холмс (1987).[4] Таа се појавила во нејзиниот последен филм во раните 90-ти.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Ла претора (Мојата јатрва, 1976)
 • Il ginecologo della mutua (Лекар за жени, 1977)
 • Un brivido di piacere (1978)
 • Follie di notte (Луди ноќи, 1978)
 • Le notti porno nel mondo n. 2 (Скандинавска еротика, 1978)
 • Примо љубов (Прва љубов, 1978)
 • Come perdere una moglie...e trovare un'amante (Како да изгубите жена и да најдете љубовник, 1978 година)
 • La bestia nello spazio (Ѕверот во вселената, 1978)
 • Le Mani di una donna sola (1979)
 • Геге Белавита (1979)
 • Il mondo porno di due sorelle (Емануел и Џоана, 1979)
 • Либидин (1979)
 • Play Motel (1979)
 • Quello strano desiderio (1979)
 • La città delle donne (Град на жените, 1980)
 • Февруари до 40! (Среќен роденден, Хари, 1980 година)
 • Una moglie, due amici, quattro amanti (Направи го со паманго, 1980)
 • Делито а Порта Романа (Злосторство во Порта Романа, 1980 година)
 • La Compagna di viaggio (1980)
 • Delitto sull'autostrada (1982)
 • Сатановата бебешка кукла (1982)
 • Fantozzi subisce ancora (1983)
 • Делито ал Блу Геј (ака Cop in Drag, 1984)
 • Апунтаменто во неро (ака Скандал во црно, 1990)

Филмографија (порнографски улоги)[уреди | уреди извор]

 • Емануел во Америка (1976)
 • Cameriera Senza... malizia (1979)
 • La Zia Svedese (1980)
 • Алберго руда (1981)
 • Carnalitá morbosa (1981)
 • Еротски блиц (1981)
 • Леа (1981)
 • Сесо алегро (1981)
 • Attenti a quelle due... ninfomani (1981)
 • Чиамат: 6969 такси по знакора (1981)
 • L'Aristocratica perversa (1982)
 • Гизелас Либесабентеуер во Рим (1982)
 • Оргазмо езотико (1982)
 • Оргазмо нон-стоп (1982)
 • Sueca бисексуален нецесита сементален (ака I Vizi della signora, 1992)
 • L'Amica di Sonia (1983)
 • Водителка на La Casa delle (1983)
 • Дебора ла бамбола бионда (1984)
 • L'Amante бисекс (1984)
 • Модна љубов (1984)
 • Џоџами (1984)
 • Венди (1984)
 • Пин Пон (1984)
 • Apprendiste viziose (1985)
 • La Bionda e la bestia (1985)
 • Марина Ведова Визиоза (1985)
 • Una Novizia nel порно-харем (1985)
 • Colossale débauche pour une femme frigide (1985)
 • Адолесцентите истураат сатири (1986)
 • Bas noirs et cuirs vernis (1986)
 • L'Amore e la bestia (1986)
 • La Sfida Erotica (1986)
 • Миеле Селваџо (1986)
 • Покер ди доне (1987)
 • Slip caldo e bagnato (1987)
 • Un bestiale triangolo erotico (1987)
 • Бока бјанка, бока нера (1987)
 • Il Vizio nel ventre (1987)
 • Осцено (1987)
 • Бебе дама, la provocazione carnale (1987)
 • Un Bestiale... triangolo erotico (1987)
 • Дона, un brivido di piacere (1987)
 • Le Belve del sesso (1987)
 • Un Desiderio bestiale (1987)
 • Ѓаволот во господин Холмс (1987)
 • La Bottega del Piacere (1988)
 • Calda pioggia di sesso (1989)
 • Avidità orale (1990)
 • Baby nata per godere ovvero la figlia libidinosa (1991)
 • Финалмент Марина (1991)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Enrico Lancia, Fabio Melelli (2005). Le straniere del nostro cinema. Gremese Editore, 2005. стр. 157–158. ISBN 8884403502. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „fef“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 Andrea Di Quarto, Michele Giordano (1997). Moana e le altre. Vent'anni di cinema porno in Italia. Gremese Editore, 1997. стр. 71–74. ISBN 8877420677. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „bio“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. Paolo Lingua (28 August 1978). „Le Lady erano tante ma mancava l'Europa“. La Stampa.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Marco Giusti (1999). Dizionario dei film italiani stracult. Sperling & Kupfer, 1999. ISBN 8820029197. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „fil“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. Marco Giusti (1995). Il grande libro di Carosello: e adesso tutti a nanna. Sperling & Kupfer, 1995. ISBN 8820020807.
 6. Playboy Magazine, Italian issue. May 1977.
 7. Paolo D'Agostini, Stefano Della Casa. Cinema italiano: annuario 1999-2000. Il Castoro, 2000. ISBN 8880331507.
 8. Fabio Giovannini, Antonio Tentori (2004). Porn'Italia. Nuovi Equilibri, 2004. ISBN 8872267897.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Marina Hedman at the Internet Adult Film Database
 • Marina Hedman at the European Girls Adult Film Database