Прејди на содржината

Мариборски Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариборски Остров
Mariborski otok
Мариборски Остров is located in Slovenia
Мариборски Остров
Мариборски Остров
Географија
МестоДрава
Највисоко издигнување75 м
Управување
Општина Марибор

Мариборски Остров (словенечки: Mariborski otok) — природен остров кој се наоѓа на реката Драва пред Марибор. Во 1951 година бил заштитен како природен споменик. Во исто време, островот е важно живеалиште за неколку животински видови, особено птици.