Марен Аде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марен Аде во 2016 година

Марен Аде (12 декември 1976 во Карлсруе) е германски филмски режисер, сценарист и филмски продуцент. Таа ја добила Европската филмска награда за 2016 година за нејзиниот игран филм Тони Ердман и меѓу останатите била номинирана за Оскар и Златен глобус. Заедно со Јанине Јаковски и Џонас Дорнбах, таа ја предводи филмската продукциска компанија Комплезен филм.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 2017 година таа била член на жирито на седумдесетиот Канскии филмски фестивал . Марен Аде ги произведува не само сопствените филмови, туку и учествува во работата и на други режисери. Таа живее со режисерот Улрих Келер и нејзините деца во Берлин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]