Марбански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марбански јазик
Аумејнански јазик
Застапен воЧад
Говорници150  (2006)
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3mpg

Марбанскиот, или познат и како азумејнански јазик, е масански јазик, од групата на чадски јазици од семејството на афроазиски јазици. Јазикот е мајчин јазик на Марбанците (Азумејнанците) кои живеат во Чад. Јазикот го зборуваат нешто помалку од 150.000 луѓе според податоците од 2006 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Марбанскиот јазик се зборува во департманот Тандиле Уест во регионот Танџиле во југозападен Чад. Исто така, јазикот се зборува во Леу-Мбаса во департманот Кабија во регионот Мајо-Кеби Ест, исто така во Чад. Во историјата јазикот се именувал и како азумејнански, но самиот народ го именува јазикот како марбански (марба).

Марбанскиот со код [mpg][1] е класифициран како масански јазик,[2] подгрупа на чадските јазици[3] од јазичното семејство на афроазиски јазици.[4][5][6][7]

Распространетост[уреди | уреди извор]

Јазикот го зборуваат следниве групи: Марба (Марбанци), Колон (Колонци) и Лео (Леонци). Секоја од овие групи се поделени на неколку кланови.Името на кланот е често и името на главното село на кланот. Денес, голем број Марбанци живеат надвор од нивните традиционални живеалишта, па така на пример има значајна заедница на Марбанци во Нџамена.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Marba“. Ethnologue. конс. 2015-10-17. 
  2. „Masa“. Ethnologue. Архивирано од изворникот на 2015-11-17. конс. 2015-10-17. 
  3. „Chadic“. Ethnologue. конс. 2015-10-17. 
  4. Newman, Paul (1977 г). Chadic classification and reconstructions. „Afroasiatic Linguistics“ том  5: 1–42. 
  5. Blench, Roger (14 November 2006). „The Afro-Asiatic Languages: Classification and Reference List“ (PDF). конс. 15 October 2015. 
  6. „Tchad - Carte linguistique“. www.muturzikin.com. конс. 4 December 2014. 
  7. „Glottolog 2.6 - Marba“. glottolog.org. конс. 15 October 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]