Мам (народ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мам
Вкупен број
640,000
Подрачја со значајно население
 Гватемала617,171[1]
 Мексико23,632[2]
Јазици
мамски, шпански
Вероисповед
Римокатолицизам, Евангелизам, Мајанска религија
Сродни народи
Ишил, Тектитек
Жена од културата Маме. Таа живее во Павенкул Ехидо, општина Тапачула, Чијапас, Мексико

Народот Мам или Мамите се домородни луѓе во западните висорамнини на Гватемала и во југозападно Мексико кои зборуваат на мамскиот јазик.

Повеќето Мами (617.1171) живеат во Гватемала, во департманите Хуехуетенанго, Сан Маркос и Куецалтенанго. Мамите во Мексико (23.632) живеат главно во регионот Соконуско на Чијапас.

Во пред-колумбиското време, Мамите биле дел од цивилизацијата на Маите; пред-колумбиската престолнина на кралството Мам било Закулеу .

Многу Мами живеат во и околу блискиот модерен град Хуехетенанго. Градот Куецалтенаго или Шела првично бил мамски. Уште многу Мами живеат во малита пасишта на планините на северна Гватемала, чувајќи многу од нивните домородни традиции. Многу Мами се двојазични и зборуваат и на шпански, како и на мамскиот јазик, дел од семејството на мајанските јазици, а вториот обично како прв јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „XI Censo Nacional de Población y VI de Habitación (Censo 2002) - Pertenencia de grupo étnico“. Instituto Nacional de Estadísticas. 2002. Архивирано од изворникот на 12 јуни 2008. Посетено на 17 март 2020. Забележете дека Летниот институт на јазичари (SIL) покажува различна бројка [1]
  2. Comisión Nacional para el Desarrollo de los Pueblos Indígenas (CDI) „Mames de Chiapas“. CDI. 2006. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 17 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]