Прејди на содржината

Мал Дунав

Координати: 47°55′44″N 18°00′04″E / 47.92889° СГШ; 18.00111° ИГД / 47.92889; 18.00111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мал Дунав.
Мал Дунав
Реката Мал Дунав близу Залесје
Местоположба
ДржаваСловачка
Физички особености
УстиеВах
 • координати
47°55′44″N 18°00′04″E / 47.92889° СГШ; 18.00111° ИГД / 47.92889; 18.00111
Должина137 kм (449,000 ст)
Големина на сливот2,977 km2 (1,149 ми)
Особености на сливот
ТечениеВах→ ДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиЧиерна Вода

Мал Дунав (словачки: Malý Dunaj, унгарски: Kis-Duna, германски: Kleine Donau) ― огранок на реката Дунав во Словачка.

Се дели од главната река во близина на Братислава и тече повеќе или помалку напоредно со Дунав додека не се влее во реката Вах во Коларово. Таа е 137 км долга и неговата големина на сливот е 2,977 км2.[1]

Делот од Вахот помеѓу Коларово и нејзиниот спој со Дунав во Комарно се нарекува и Вашки Дунав (словачки: Важски Дунај, унгарски: Ваг-Дуна). Островот помеѓу реките Дунав, Мал Дунав и Вашки Дунав е Житни Остров.

Наводи[уреди | уреди извор]