Макс (куче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Макс ( англиски: Max) било куче кое според Гинисовата книга на рекорди е најстарото куче во историјата. Неговата сопственичка била Џејн Дерун. Во август 2009 г била потврдена неговата возраст. Тој тогаш бил 3 години постар од кучето Пусуке кое тогаш било најстарото живо куче на светот. На 15 мај Во 2013 година, Макс бил прогласен за најстарото куче во историјата, но само 3 дена подоцна починал на 29 години и 282 дена. [1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eims>Eims, Penny (10. 9. 2011.). „Holy smoke - that's an old dog!“. Family & Home Examiner. Посетено на 2. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. Faulk>Faulk, Laura (20. 9. 2009.). „The top dog? Max, 26, could be world s oldest“. Biloxi, MS. Sun Herald. Посетено на 2. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Гинисови рекорди