Максим Опалев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медали

Опалев (трет од лево кон десно) во 2008.
Кану спринт мажи

Летни олимписки игри

Златен медал - прво место 2008 Пекинг C-1 500 m
Сребрен медал – второ место 2000 Сиднеј C-1 500 m
Бронзен медал – трето место 2004 Атина C-1 500 m
ИКФ Светски Кану Спринт Првенства
Златен медал - прво место 1998 Шегед C-1 500 m
Златен медал - прво место 1999 Милан C-1 200 m
Златен медал - прво место 1999 Милан C-1 500 m
Златен медал - прво место 1999 Милан C-1 1000 m
Златен медал - прво место 2001 Познањ C-1 500 m
Златен медал - прво место 2002 Севиља C-1 200 m
Златен медал - прво место 2002 Севиља C-1 500 m
Златен медал - прво место 2002 Севиља C-4 200 m
Златен медал - прво место 2003 Гаинсвил C-1 200 m
Златен медал - прво место 2005 Загреб C-4 200 m
Златен медал - прво место 2006 Шегед C-1 500 m
Сребрен медал – второ место 1997 Дартмуд C-4 1000 m
Сребрен медал – второ место 2001 Познањ C-1 200 m
Сребрен медал – второ место 2002 Севиља C-1 1000 m
Сребрен медал – второ место 2003 Гаинсвил C-1 500 m
Сребрен медал – второ место 2005 Загреб C-1 200 m
Сребрен медал – второ место 2007 Дисбург C-1 200 m
Бронзен медал – трето место 2001 Познањ C-4 200 m
Бронзен медал – трето место 2003 Гаинсвил C-1 1000 m
Бронзен медал – трето место 2005 Загреб C-1 500 m
Дисквалификуван(а) 2003 Гаинсвил C-4 200 m
Дисквалификуван(а) 2003 Гаинсвил C-4 500 m

Максим Александрович Опалев руски: Максим Александрович Опалев; роден 4 април 1979 во Волгоград) — кану спринтер од Русија. Натпреварувајќи се на 3 Летни олимписки игри, Опалев има освоено 3 медали во дисциплината Ц-1 500 метри и тоа: злато: 2008, сребро: 2000, бронза: 2004.

Талентот на Опалев беше покажан кофа освои две злата на шеснаесет години во 1995 на Светските Јуниорски Првенства во Јамаши, Јапонија. Натпреварувајќи се со натпреварувачи 2 години постари од него тој сепак ја освои титулата во дисциплината Ц-2 1000 метри (заедно со Константин Фомичев) и Ц-4 500 метри. На следните јуниорски првенства, во Лахти, Финска, во 1997, Опалев ја осцои титулата во дисциплината Ц-1 1000 метри.

На ИКФ Светските Кану Спринт Првенства, Опалев има освоено 20 медали од 1997 до 2007 во различни дисциплини. Дисквалификуван е во 2003 во дисциплините Ц-4 200 метри и Ц-4 500 метри поради покажаната позитивност на допинг тестот на неговиот партнер Сергеј Улегин.

Наводи[уреди | уреди извор]