Македонија во 1920-те

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа страница е список на настани во 1920-те во Македонија.

1920[уреди | уреди извор]

Иван Мрквичка Мома од Радибуш, 1929.
  • 16 декември - Започнала наставата на Филозофскиот факултет во Скопје, како дел од Белградскиот универзитет, кој во тоа време е првата високообразовна институција во Македонија

1923[уреди | уреди извор]

  • 16 јануари - Четата на Иван Јанев-Брло извршила масакр врз српското колонизирано население во село Кадрифаково, при што биле убиени 23 селани и членови на нивните семејства
  • 3 март - Како одговор на масакрот во Кадрифаково, од страна на српска воена чета по наредба на штипскиот жупан Добрица Матковиќ во село Гарван биле застрелани без судење 29 селани

1924[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]