Институт за тутун - Прилеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Институт за тутун - Прилеп
Основан1924
МестоПрилеп, Македонија
tip.edu.mk
Лого на Институтот за тутун - Прилеп.png

Институтот за тутун во Прилеп е научен институт во областа на тутунопроизводството. Претставува членка на универзитетот „Св. Климент Охридски“.

Одделенија[уреди | уреди извор]

Во рамките на институтот постојат повеќе одделенија:

  • Одделение за агротехника на тутунот
  • Одделение за заштита на тутунот од болести, штетници и плевели
  • Одделение за хемија на тутунот, тутунскиот чад, резидуи од пестициди и биохемија
  • Одделение за генетика, селекција и семеконтрола
  • Одделение за технологија, ферментација и фабрикација
  • Одделение за економско планирање и програмирање

Последипломски студии[уреди | уреди извор]

Како членка на Универзитетот Св. Климент Охридски-Битола, Институт за тутун - Прилеп организира последипломски студии и тоа за:

  • Производство на тутун
  • Обработка и преработка на тутун

Надворешни врски[уреди | уреди извор]