Мад Марија (Мини серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мад Марија
Жанристориска мини серија
Создадена одБенедито Руј Барбоса
УлогиФабио Асункао
Ана Паула Аросио
Антонио Фагундес
Присцила Фантин
Земја на потеклоБразил
Првичен јазикпортугалски
Бр. на епизоди35
Продукција
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаГлобо
Првично прикажување25 јануари 2005 – 25 март 2005
Надворешни врски
Мрежна страницаredeglobo.globo.com/Series/Madmaria/0,,4085,00.html

Мад Марија е романтична историска бразилска мини серија. Серијата е снимена во Бразил, во текот на 2005 година, со 35 епизоди. Серијата е сместена во 1912 год. Во главната улога се појавува познатата глумица Ана Паула Аросио.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во срцето на амазонската џунгла конструирана е железница “Madeira Mamore”, чиј сопственик е американскиот стопанственик Персивал Фаргуар, Железницата помага во политичките интереси и државните авторитети, како и на странците, но се на трошок на вработените. Бразилскиот гувернер инвестирал во железницата како би и се одужил на Боливија поради губењето на територијата Акра. Железницата би требала да надмине 19 “cachoerias” во Рио Мадеира, кои настанувале потешкотии во прилика на трговската гума од Боливија до Атлантскиот Океан преку Амазон. Но, иако е направен, гумата почнала да пропаѓа. Фаргуар намерува да го тргне министерот Хувенал де Кастро, личен пријател тогашен претседател на Републиката, Хермес де Фонсека, така што дознава за романсата на Кастро и младата Луис, и гледа одлична прилика да ја искористи таа тајна.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Фабио Асункао Д-р Ричард Финеган
Ана Паула Аросио Консуело
Антонио Фагундес Министер Х. Де Кастро
Присцила Фантин Луиса
Хука де Оливеира Колиер
Тони Рамос Персивал Фаргуар
Касиа Кис Амалија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]