Мадачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мадачки јазик
Застапен воНова Ирска
Говорници(3000 во 1985 г.)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mmx

Мадачкиавстронезиски јазик, дел од групата на мезомеланезиски јазици од подгрупата на новоирски јазици. Јазикот се зборува во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.Според податоците од 1985 година, јазикот го зборувале 3000 луѓе.

Поврзано[уреди | уреди извор]