Прејди на содржината

Лучка Кајфеж Богатај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лучка Кајфеж Богатај
Роден(а)Лучка Кајфеж Богатај
28 јуни 1957(1957-06-28)(66 г.)
Словенија
ОбразованиеУниверзитет во Љубљана
ЗанимањеКлиматолог
Активен период1999–денес
НаградиНаграда „Борис Кидрич“ (1988), Орден за заслуги (2008)

Лучка Кајфеж Богатај е словенечки климатолог, специјалист за земјоделска метеорологија.[1][2]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Дипломирала во 1980 година на Природно-технолошкиот факултет во Љубљана и докторирала на Биотехнолошкиот факултет.[3]

Работно искуство[уреди | уреди извор]

Таа е истражувач и професор на Универзитетот во Љубљана, редовен професор на Факултетот за биотехнологија и претседател на катедрата за агрометеорологија. Таа е исто така член на образовниот комитет на Европското метеоролошко друштво. Во Словенија ја сметаат за една од пионерите во проучувањето на влијанието на климатските промени, особено врз растот и земјоделското производство.[4] Богатај била именувана за член на Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC) во Женева и, во 2007 година, била заменик-претседател на Работната група II „Влијанија, прилагодување и ранливост“ при подготовката на четвртиот извештај за проценка на IPCC.[5]

Признанија[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, тогашниот претседател на Словенија, Данило Турк ѝ доделил Орден за заслуги за нејзината научна работа за климатските промени и неговата посветеност на заштитата на животната средина.[6][3] Таа била дел од групата IPCC, која во 2007 година, заедно со Алберт Арнолд (Ал) Гор Јуниор, била наградена со Нобелова награда за мир за нивните напори да изградат и шират поголемо знаење за вештачките климатски промени.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magazine, Kongres (2018-07-16). „Interview with Nobel Peace Prize Winner, Lučka Kajfež Bogataj“. KONGRES – Europe Events and Meetings Industry Magazine (англиски). Посетено на 2020-04-03.
  2. Admin. „Dürre wie 2003 befürchtet“. Volksgruppen. Посетено на 2020-04-03.
  3. 3,0 3,1 Ljubljani, Univerza v. „Alumni - University of Ljubljana“. www.uni-lj.si (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-05-06. Посетено на 2020-04-03.
  4. https://web.archive.org/web/20090704160514/http://www.gtp89.dial.pipex.com/ipccstr.htm. Архивирано од изворникот на 2009-07-04. Посетено на 2020-04-03. Отсутно или празно |title= (help)
  5. „International Protection of the Environment students at the University of Ljubljana have the opportunity to listen to Professor Dr. Lučka Kajfež Bogata (CIR, Slovenia) – TEPSA“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-02-27. Посетено на 2020-04-03.
  6. „Predsednik Republike Slovenije > Predsednik republike podelil odlikovanja Red za zasluge“. www2.gov.si. Посетено на 2020-04-03.
  7. „Lučka Kajfež Bogataj“. European Institute for Gender Equality (англиски). Посетено на 2020-04-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]