Лучано Слагвер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандија Лучано Слагвер
Лични податоци
Полно име Лучано Слагвер
Роден на 5 октомври 1993(1993-10-05)(30 г.)
Роден во Ротердам, Холандија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Херенфен Херенфен
Број 7
Младинска кариера
Херенфен Херенфен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013- Херенфен Херенфен 119 (22)
Репрезентација
2010 Холандија Холандија 17 7 (0)
2010 Холандија Холандија 18 1 (1)
2012 Холандија Холандија 19 1 (0)
2012-2013 Холандија Холандија 20 2 (0)
2013- Холандија Холандија 21 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Лучано Слагвер (роден на 5 октомври 1993, во Ротердам) — холандски фудбалер, напаѓач на Херенфен и на холандската репрезентација под 21 година.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2012-2013 дебитирал за Херенфен во Ередивиси, во натпревар против Цволе. Првата сезона како професионалец ја завршил со 3 настапи во лигата и еден во купот. Следната сезона станал стартер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На 5 септември ги одиграл последните 12 минути од натпреварот против Шкотска (4-0 за Холандија) во квалификациите за Европското првенство за играчи под 21 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Luciano Slagveer“. worldfootball.net. Посетено на 29 March 2013.