Прејди на содржината

Лухмановскаja (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лухмановскаja

Лухмановская
Општи информации
МестоКосино-Ухтомски
Источен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Некрасовскаја (Московско метро) Некрасовскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: 14, с613, 643, с663, 726, 772, 788, 808, 841, 849, 855, 885, 893, 1225, 1232
Објект
Длабочина-15 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
Други информации
Код на станицатаЛн
Историја
Отворена3 јуни 2019

Лухмановскаja (руски: Лухмановская) — станица на московското метро во Косино-Ухтомски, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Некрасовскаја, помеѓу станиците Улица Дмитриевского и Некрасовка.