Луси Греј (активист)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Луси Греј (англиски: Lucy Gray; р. декември 2006 година) — активист за климатски промени од Нов Зеланд.[1][2][3][4]

Биографија[уреди | уреди извор]

Луси Греј е ученичка во училиштето Ао Тавити во Крајстчерч[5] и претходно била во средното училиште Кашмир.[6] Таа е национален претседавач со активностите за климатските услови на School Strike 4, вклучувајќи маршеви за приклучување на учениците од училиштата.[7][8] Три се случиле во 2019 година, на 15 март (кој бил напуштен од безбедносни причини поради престрелките во џамијата Крајстчерч ), 24 мај, [1] и повторно на 27 септември.[9][10] Четвртиот протест во затворен простор се одржал во мај 2020 година, додека Нов Зеланд бил во карантин поради пандемијата СОВИД-19 .[11]

Во мај 2019 година, Греј се состанала со премиерката Џасинда Ардерн за да разговара за плановите на владата за управување со кризата со климатските промени.[7][12] Таа зборувала на Националниот ден на млади лидери во 2019 година, [13] 2019 фестивал за иднината, [14] и на TEDx Youth@Christchurch .[15] На почетокот на 2020 година, таа била читател на 1.5 Degrees Live! настан.[16] Таа ќе биде главен говорник на онлајн Самитот за цели за одржлив развој Аотеароа Нов Зеланд за 2020-2021 година.[17]

Греј ја именува Грета Тунберг, шведска активистка за климатски промени, како еден од нејзините модели и инспирации.[1] Таа е авторка на „Rise up“, химна на протестите за климатските промени.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Gorman, Paul. „Lucy Gray – leader, climate change activist, schoolgirl“. Stuff (англиски). Посетено на 26 May 2019.
 2. The Dominion Post. „Protesting students should be seen and heard“. Stuff (англиски). Посетено на 26 May 2019.
 3. „When your child becomes a climate activist“. Stuff (англиски). 2019-12-28. Посетено на 2020-06-21.
 4. „Cerith Wyn Evans's Things are conspicuous in their absence...“. christchurchartgallery.org.nz. Посетено на 2020-06-21.
 5. „Ao Tawhiti Unlimited Discovery Newsletter 27th August 2021“. Ao Tawhiti Unlimited Discovery. 27 August 2021.
 6. „Cashmere High students on show at Ted talk event“. The Star. 7 September 2019. Посетено на 27 October 2020.
 7. 7,0 7,1 Gorman, Paul. „Lucy Gray and the Prime Minister compare notes on climate change“. Stuff (англиски). Посетено на 26 May 2019.
 8. „Meet the team“. School Strikes NZ (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-06-21. Посетено на 2020-06-21.
 9. Claire Booker (27 September 2019). „Christchurch School Strike 4 Climate attracts thousands“. Star News. Посетено на 20 June 2020.
 10. Isaac McCarthy (Oct–Nov 2019). „Signs of Change in Canterbury“ (67). Latitude. Архивирано од изворникот на 2021-02-14. Посетено на 20 June 2020.CS1-одржување: датумски формат (link)
 11. Sam Wat (12 May 2020). „Covid-19 puts school climate strike online“. Te Waha Nui. Посетено на 20 June 2020.
 12. Jenner, Brooke (2019-05-23). „Students' laid-back preparation for climate change action“. RNZ (англиски). Посетено на 2020-06-20.
 13. Katie Tozer (31 May 2019). „National Young Leaders Day“. Hornby High School. Посетено на 20 June 2020.
 14. „Festival 2019“. Festival for the Future. Архивирано од изворникот на 2020-06-21. Посетено на 20 June 2020.
 15. „Lucy Gray“. TEDx Youth@Christchurch. Архивирано од изворникот на 2019-08-14. Посетено на 20 June 2020.
 16. „Degrees Live! Christchurch“. 1.5 Degrees Live. 24 January 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-22. Посетено на 20 June 2020.
 17. Amber Allott (28 October 2020). „Christchurch teen activist to play starring role in nationwide climate talks“. Stuff. Посетено на 28 October 2020.
 18. Brittney Deguara (24 May 2019). „Rise Up: Young climate change activist's anthem for student strikes“. Stuff. Посетено на 20 June 2020.