Прејди на содржината

Џасинда Ардерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џасинда Ардерн
Ардерн во 2018 г.
40. Премиер на Нов Зеланд
На должноста
26 октомври 2017 – 25 јануари 2023
Монарх Елизабета II
Чарлс III
Претходник Бил Инглиш
Наследник Крис Хипкинс
Лични податоци
Роден(а) 26 јули 1980(1980-07-26)(43 г.)
Хамилтон, Нов Зеланд
Партија Лабуристичка партија
Сожител Кларк Гејфорд (2013-)
Деца 1
Установа Универзитет на Ваикато

Џасинда Кејт Лорел Ардерн[1] (англиски: Jacinda Kate Laurell Ardern, р. 26 јули 1980) — новозеландска политичарка од Лабуристичката партија, премиер на државата од 26 октомври 2017 до 25 јануари 2023 г. Таа, исто така, служела како водач на Лабуристичката партија од 1 август 2017 г. Ардерн е пратеник во парламентот на изборната единица Маунт Алберт од 8 март 2017 г.; таа за првпат била избрана во Претставничкиот дом како пратеник во списокот на општите избори во 2008 г.

Како последица од значително опаднатата популарност меѓу населението и внатрепартиските критики, на 25 јануари 2023 г. Ардерн поднела оставка од премиерското место и од функцијата шеф на Лабуристичката партија. Нејзините сопартијци едногласно го избрале Крист Хипкинс како нејзин наследник.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

По дипломирањето на Универзитетот во Ваикато во 2001 г., Ардерн ја започна својата кариера работејќи како истражувач во канцеларијата на премиерот Хелен Кларк. Подоцна работеше во Велика Британија како советник за политика на британскиот премиер Тони Блер.[3] Во 2008 г. била избрана за претседател на Меѓународниот сојуз на социјалистичката младина.

Ардерн станала пратеник во 2008 г., позиција што ја држела скоро десет години до нејзиниот избор во електоратот „Маунт Алберт“ во дополнителните избори во 2017 г., што се одржале на 25 февруари. Била едногласно избрана за заменик-водач на Лабуристичката партија на 1 март 2017 г., по оставката на Анет Кинг. Ардерн стана водач на Лабуристичката партија на 1 август 2017 г., откако Ендру Литт поднесе оставка од позицијата по историски нискиот резултат на анкетата за партијата. Таа е заслужна за зголемување на рејтингот на својата партија во анкетите за јавното мислење. На општите избори од 23 септември 2017 г., Лабуристичката партија освои 46 места (нето добивка од 14), ставајќи го зад Националната партија, која освои 56 места. По преговорите со Националното и трудот, Првата партија на Нов Зеланд избра да влезе во малцинска коалициска влада со трудот, поддржана од Зелените, со Ардерн за премиер.[4] Владата на Ардерн се фокусираше особено на кризата во домувањето во Нов Зеланд, сиромаштијата кај децата и социјалната нееднаквост. Во март 2019 г., ја водела земјата низ последиците од пукањата во џамијата „Красјтчерч“, а нејзината влада во одговор на тоа воведе строги закони за оружје.


Личен живот[уреди | уреди извор]

Ардерн се опишува себеси како социјалдемократ и прогресивна. Била најмладата жена шеф на влада во светот кога ја презела функцијата на 37-годишна возраст.[5] Ардерн станала вториот избран шеф на владата во светот породена додека била на функција (по Беназир Буто) со раѓањето на нејзината ќерка во 2018 г.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New Zealand Hansard – Members Sworn“. New Zealand Parliament. стр. 2, volume 651. Архивирано од изворникот на 23 февруари 2013.
  2. McClure, Tess (22 јануари 2023). „New Zealand: Chris Hipkins taking over from Jacinda Ardern on Wednesday“. The Guardian. Архивирано од изворникот 22 јануари 2023. Посетено на 22 јануари 2023.
  3. „People – New Zealand Labour Party“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2008.
  4. Griffiths, James (19 октомври 2017). „Jacinda Ardern to become New Zealand Prime Minister“. CNN. Архивирано од изворникот на 19 октомври 2017. Посетено на 19 октомври 2017.
  5. „The world's youngest female leader takes over in New Zealand“. The Economist. 26 октомври 2017. Архивирано од изворникот на 26 октомври 2017.
  6. Khan, M Ilyas (21 јуни 2018). „Ardern and Bhutto: Two different pregnancies in power“. BBC News. Посетено на 22 јуни 2018. Now that New Zealand's Prime Minister Jacinda Ardern has hit world headlines by becoming only the second elected head of government to give birth in office, attention has naturally been drawn to the first such leader – Pakistan's late two-time Prime Minister Benazir Bhutto.