Прејди на содржината

Лупу (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лупу
Координати 31°11′26″N, 121°28′33″E
ПреминуваХуангпу
МестоШангај,  Кина
Официјален назив卢浦
Особености
Видлак
Вкуп. должина3.900 m
Ширина28.7 m
Најдолг распон550 m
Потпростор46 m
Историја
Отворен28 јуни 2003
Местоположба
Карта

Лупу (кин. 卢浦大桥), е мост во Шангај, Кина, и е најдолгиот мост во форма на лак во светот. Мостот чинел 2.5 милијарди јуани (US$302 милиони). Долг е 3,900 метри и отворен е на 28 јуна, 2003, кога познатиот НБА кошаркар од Кина Јао Минг ја предводеше групата која права го помина мостот. Основниот распон од 550 m над реката Хуангпу е за 32 m подолг од претходниот рекордер мостот New River Gorge Bridge во Фејетвил, САД.

Имато Лупу го добил по двата дисртикти кои ги поврзува (Луван и Пудунг) .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]