Прејди на содржината

Хуангпу

Координати: 31°23′19.72″N 121°30′55.12″E / 31.3888111° СГШ; 121.5153111° ИГД / 31.3888111; 121.5153111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Хуангпу низ Шангај
Мостот Лупу преку реката Хуангпу

Хуангпу (кин. 黃浦江, пинјин: Huángpǔ Jiāng = „жолтобрежна река“) е река во Кина долга 97 км која тече низ градот Шангај.

Хуангпу е најголемата река во Шангај, а нејзина најзначајна притока е Суџоу.

Има просечна ширина од 400 метри, и просечна длабочина од 9 метри. Хуангпу е извор на речиси целото водоснабдување на Шангај. Таа го дели градот на два поголеми региона: Пудунг (исток) и Пусји (запад).

Бундот“ во Шангај се наоѓа на кејот на реката.

Долж реката се протега и градот Џиасјинг.

Мостови[уреди | уреди извор]

Тунели[уреди | уреди извор]

Под реката поминуваат многу линии на Шангајското метро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

31°23′19.72″N 121°30′55.12″E / 31.3888111° СГШ; 121.5153111° ИГД / 31.3888111; 121.5153111