Луна 9

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луна 9
Реплика на Луна 9 во Музејот за авијација и космонаутика во Париз.
Вид задачаМесечев слетувач
СтопанисувачНПО Лавочкин
COSPAR-ознака1966-006A
SATCAT-бр.01954
Траење на задачата6 дена, 11 часа, 10 минути
Особини на леталото
ВидYe-6
ПроизведувачНПО Лавочкин
Маса1583.7 kg[1]
Маса при слет.99 kg
Почеток на задачата
Датум на лансирање31 јануари 1966, 11:41:37 UTC[1]
РакетаМолња-M 8K78M s/n 103-32
МестоБајконур, Site 31/6
Крај на задачата
Посл. контакт6 февруари 1966, 22:55 GMT
Орбитални параметри
Појдовен системGeocentric[2]
РежимHighly elliptical
Периапсида220 km
Апоgee500000 km
Наклон51.8°
Период14.96 days
Епоха31 јануари 1966
Месечев лендер
Датум на слетување3 февруари 1966, 18:45:30 GMT
Место на слетување7°05′N 64°22′W / 7.08° СГШ; 64.37° ЗГД / 7.08; -64.37[3] или 7°08′N 64°22′W / 7.13° СГШ; 64.37° ЗГД / 7.13; -64.37 [4]

Луна 9 (Луна-9) била вселенска мисија без екипаж, дел од советската програма Луна. На 3 февруари 1966, Луна 9 станало првото вселенско летало кое го преживеало слетувањето на Месечината, а со тоа и прво вселенско летало кое го преживеало слетувањето на друго небесно тело.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Siddiqi 2018, стр. 55.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име satcat.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NSSDC1966-006A.
  4. „Table of Anthropogenic Impacts and Spacecraft on the Moon“.
  5. „Chandrayaan-2 landing: 40% lunar missions in last 60 years failed, finds Nasa report“.
  6. Siddiqi, Asif A. (2018). Beyond Earth: A Chronicle of Deep Space Exploration, 1958–2016 (PDF). The NASA history series (second. изд.). Washington, D.C.: NASA History Program Office. стр. 1–2. ISBN 9781626830424. LCCN 2017059404. SP2018-4041.