Луксембуршки франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луксембуршки франк
franc Luxembourgeois (француски)
Luxemburger Franken (германски)
Lëtzebuerger Frang (луксембуршки)
1 Луксембуршки франк 1981
1 Луксембуршки франк 1981
ISO 4217 код LUF
Корисник  Луксембург and
 Белгија
ERM
Од 13 март 1979
Фиксен курс од 31 декември 1998
Заменето во €, non cash 1 јануари 1999
Replaced by €, cash 1 јануари 2002
= 40.3399 франци
Сврзан со Белгиски франк
Подвалута
1/100 centime (француски)
cent (германски)
Симбол fr. or F
centime (француски)
cent (германски)
c.
Множина francs (француски)
Franken (германски)
Frang (луксембуршки)
centime (француски)
cent (германски)
centimes (француски)
cent (германски)
Монети 25c., 1, 5, 10, 20, 50 fr. 1 [1]
Банкноти 100, 500, 1000, 5000, 10000 fr.2 [2]
Централна банка Banque Centrale du Luxembourg 3
Мреж. место www.bcl.lu
Печати Национална Банка на Белгија4
Мреж. место www.nbb.be
Ковница Национална Банка на Белгија4
Мреж. место www.nbb.be
This infobox shows the latest status before this currency was rendered obsolete.
1Белгиски франк монетети исто така се користени

2Користени се белгиски банкноти
3 Institut Monétaire Luxembourgeois пред 1998
4Националната Банка на Белгија печатела банкноти за Луксембург.


Луксембуршкиот франк е валута применувана во Луксембург до 1999 година, кога настапило еврото како главна валута во Европа. Луксембуршкиот франк се употребувал и по првата независност на Луксембург.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]