Лондонски мост

Координати: 51°30′29″N 0°05′16″W / 51.50806° СГШ; 0.08778° ЗГД / 51.50806; -0.08778
Од Википедија — слободната енциклопедија

51°30′29″N 0°05′16″W / 51.50806° СГШ; 0.08778° ЗГД / 51.50806; -0.08778

Лондонски мост
London Bridge
Лондонски мост
Координати51°30′29″N 0°05′16″W / 51.50806° СГШ; 0.08778° ЗГД / 51.50806; -0.08778
ПреминуваTemza
Особености
Вкуп. должина262 м
Ширина32 м
Најдолг распон104 м
Потпростор8,9 м
Историја
Отворен17 март 1973
Местоположба
Карта

Лондонскиот мост (англиски: London Bridge) е мост на реката Темза во Лондон, Англија. Мостот ги поврзува Сити и Савак, во близина на мостот Тауер Бриџ.

Официјално мостот бил изграден во 17 март 1973 година, на местото на постар мост кој датирал од 1729 година[1]. Лондонскиот мост е еден од најновите во британската престолнина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dunton, Larkin (1896). The World and Its People. Silver, Burdett. стр. 23.