Лоза на династијата Немањиќ (уметност)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Династијата Немањиќ е претставена на повеќе композиции на лози на фрески од византиската уметност во средновековните српски манастири. Моделот е познат како „Лоза на Немањиќи“ (српски: Лоза Немањића).[1] Примероци на оваа композиција ги вклучуваат фреските во Грачаница (1321), Пеќ (околу 1335), Високи Дечани (околу 1350) и Матејче (околу 1360). [2]

Лозата на династијата Немањиќ исто така е зачувана на гравури, како што се оние во Студеница (1733) и Христофор Жефарович (1741).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vizantološki institut 2007, стр. 311.
  2. Đurić 1978.
  3. „Srpsko nasledje“.

Литература[уреди | уреди извор]