Ловари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловари
Јазици
ромски
Вероисповед
Христијанство[1]
Сродни народи
Роми

Ловари („Јавачи“, од унгарски "ló", коњ) е подгрупа на Ромите кои живеат во Средна Европа, особено во Унгарија, Полска, Словачка, Чешка и Германија.[2] Одредени групи можат да се најдат и во Романија, Хрватска и Србија.[3][4]

Опис[уреди | уреди извор]

Ловарите се Роми кои зборуваат на ромски дијалект кој е под силно влијание на унгарскиот јазик и западнословенските јазици. Нивниот дијалект се класифицира како влашко-ромски.[5] Историски, тие се занимавале со трговија со коњи и поради тоа се именувани како такви.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Первое Арбитражное Учреждение - Авторизация“. Архивирано од изворникот на 2022-02-28. Посетено на 2022-04-01.
  2. https://www.gitanos.org/documentos/1.1-KEN-his_HistoricalDictionaryoftheGypsies.pdf Предлошка:Bare URL PDF
  3. Baló, Márton András (2015). „The nominal morphology of Lovari from an analogical perspective“. Acta Linguistica Hungarica. 62 (4): 395–414. doi:10.1556/064.2015.62.4.2. JSTOR 26191784.
  4. Óhidy, Andrea; Forray, Katalin R. (30 September 2019). Lifelong Learning and the Roma Minority in Central and Eastern Europe. ISBN 9781838672591.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2022-03-29. Посетено на 2022-04-01.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]