Лисни вошки (натсемејство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисни вошки (натсемејство)
Лисни вошки
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Членконоги
Класа: Инсекти
Инфракласа: Новокрилни инсекти
Ред: Полутврдокрилци
Подред: Мевосурлари
Натсемејство: Лисни вошки
Geoffroy, 1762
Семејства

Во текстот

Лисни вошки (науч. Aphidoidea) — натсемејство на мали инсекти во рамките на подредот на мевосурларите (Sternorrhyncha). Групата вклучува меки бели волнени лисни вошки. Типичен животен циклус вклучува женки кои не летаат и кои раѓаат живи нимфи - кои исто така можат да бидат бремени, што се нарекува телескопски развој - без вклучување на машките единки. Брзо созреваат, и женките се размножуваат изобилно, така што бројот на овие инсекти брзо расте. Женките со крилја можат да се развијат подоцна во сезоната, со што инсектите колонизираат нови растенија. Во умерените региони, фазата за репродукција е наесен, а инсектите често презимуваат како јајца.

Лисните вошки се меѓу најразорните штетни инсекти за култивираните растенија во умерените региони. Покрај слабеење на растението поради тоа што го цицаат сокот, лисните вошки дејствуваат како вектори за растителните вируси. Поради нивната способност за брзо зголемување на бројот со асексуална репродукција и телескопски развој, тие се многу успешна група на организми од еколошка гледна точка.[1]

Преден поглед на лисна вошка од пченица, Schizaphis graminum

Семејства[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Piper, Ross (2007). Extraordinary Animals: An Encyclopedia of Curious and Unusual Animals. Greenwood Press. стр. 6–9. ISBN 978-0-313-33922-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]