Линотопска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линотопска Река
Ρέμα Λινοτοπίου
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајНестрамско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоГрамушта
 • координати40°22′12″ N; 20°53′33″ E / 40.3700° СГШ; 20.8924° ИГД / 40.3700; 20.8924
Устие 
 • место
Бистрица кај Загар
 • координати
40°24′43″ N; 20°52′29″ E / 40.4120° СГШ; 20.8746° ИГД / 40.4120; 20.8746Координати: 40°24′43″ N; 20°52′29″ E / 40.4120° СГШ; 20.8746° ИГД / 40.4120; 20.8746
Особености на сливот

Линотопска Река (грчки: Ρέμα Λινοτοπίου) — високопланинска река во Нестрамско, Егејска Македонија, десна притока на Бистрица.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Реката извира од планината Грамушта северно под врвот Огуро (1.593 м) — географската граница меѓу Македонија и Епир. Оттука тече на север. Минува низ котлината каде се наоѓаат урнатините од напуштеното влашко село Линотопи, по кое е наречена. Продолжува на север и се влева во Бистрица (тука наречена Белица) меѓу напуштените села Ветерник и Загар.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kónitsa GSGS (Series); 4439. 1st ed. Lambert conical orthomorphic spheroid Bessel proj. Prime meridians: Greenwich and Athens. "Reproduced from M.D.R. 610/10395." In collections: Greece 1:100k Topographic Maps. Digital Archive McMaster University. London: War Office. 1944.
  2. 2,0 2,1 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“