Лингва латина (раскази)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лингва латина
АвторВладимир Костов
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанрзбирка раскази
ИздавачМатица македонска
Издадена
2010
Медиумпечатено издание
Страници297
ISBN978-9989-48-992-1

Лингва латина – збирка раскази на македонски јазик од битолскиот писател Владимир Костов. Делото било издадено во 2010 година од издавачката куќа Матица македонска.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Книгата содржи 10 раскази[1]:

 • Лингва латина
 • Прокураторот
 • Луѓе од посебен ков
 • Фауст
 • Мрша
 • Белосветска
 • Апокалипса
 • Змија
 • Тула
 • Сенка

Книгата содржи поговор од Раде Силјан.

Осврт[уреди | уреди извор]

За расказите во „Лингва латина“, писателот Раде Силјан во поговорот со наслов „Пред судот на времето“ напишал:

Низ пресек на мноштво пројави од современиот и динамичен живот, но и со рефлексии од подалечното и поблиското историско минато на Битола, во новелите на Костов опфатени се настани кои од филозофска гледна точка, го фиксираат градот како многу значаен центар во македонската географска и етничка карта. Меѓутоа, според богатството на содржините о книжевно-историска смисла, градот ги проширува границите на регијата, како и рамките на регионалната и национална историја. Со својата богата литературна зафатнина авторот го зголемува и го проширува видното поле на одредени историски, социјални и општествени настани.

Раде Силјан, [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Костов, Владимир (2010). Лингва латина. Скопје: Матица македонска. стр. 297. ISBN 978-9989-48-992-1.

Поврзано[уреди | уреди извор]