Прејди на содржината

Дива мисла (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дива мисла
АвторВладимир Костов
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанрроман
ИздавачМатица македонска
Издадена
2014
Медиумпечатено издание

Дива мислароман на македонски јазик од битолскиот писател Владимир Костов. Делото било издадено во 2014 година од издавачката куќа Матица македонска.[1]

Носечка улога во романот има семејството Кожуварови. Низ широкиот спектар на настани, на човечки идеали и заблуди како на филмско платно ја публикува сликата за живеачката во еден затворен круг, во кој главна цел е потрагата по материјалното богатство. Неговите херои се илузионисти, заблуденици и несреќници, егоисти и самотници, кои не ја споделуваат радоста и среќата со средината во која живеат. Дури и во поглед на семејството, тие се ограничуваат во неговото проширување, со цел наследството да не се сподели со други луѓе.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Дива мисла“ - нов роман од Владимир Костов на семрежната страница на Нетпрес.