Дива мисла (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дива мисла  
АвторВладимир Костов
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанр(ови)роман
ИздавачМатица македонска
Издадена2014
Медиумпечатено издание

Дива мислароман на македонски јазик од битолскиот писател Владимир Костов. Делото било издадено во 2014 година од издавачката куќа Матица македонска.[1]

Носечка улога во романот има семејството Кожуварови. Низ широкиот спектар на настани, на човечки идеали и заблуди како на филмско платно ја публикува сликата за живеачката во еден затворен круг, во кој главна цел е потрагата по материјалното богатство. Неговите херои се илузионисти, заблуденици и несреќници, егоисти и самотници, кои не ја споделуваат радоста и среќата со средината во која живеат. Дури и во поглед на семејството, тие се ограничуваат во неговото проширување, со цел наследството да не се сподели со други луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Дива мисла“ - нов роман од Владимир Костов на семрежната страница на Нетпрес.

Поврзано[уреди | уреди извор]