Битолски триод (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За другите значења на поимот видете ја страницата за појаснување.
Битолски триод
АвторВладимир Костов
Изработувач на
корицата
Александар Саздов
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанристориски, социјален
ИздавачИздавачка куќа „Силсонс“
Издадена
1994, 2017
Медиумпечатено издание, 140 х 205 mm (И.К. „Три“)
Страници363 (И.К. „Силсонс“)
ISBN978-608-219-104-1

Битолски триодмакедонски роман напишан од Владимир Костов. Романот за прв пат бил издаден во 1994 година, а второто издание го доживеал во 2017 година во едицијата „Современа македонска проза“ на издавачката куќа „Силсонс“.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

На страниците на овој роман дадена е панорама на Битола во виорот на Првата светска војна. Артилеријата на Централните сили, предводена од германската војска, вкопана на пелистерските падини, деноноќно го бомбардирала градот цели две години. Притоа биле употребени и бојни отрови, населението било десеткувано, а градот скоро целосно разурнат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Битолски триод од Владимир Костов на семрежната страница на Daily Macedonia.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]