Ликијански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не е исто со ликиски јазик.
Ликијански јазик
Liki, Moar
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници11  (2005)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lio

Ликијанскиот, или познат како моарски, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]