Прејди на содржината

Лигурски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лигурски / Џеновски
lìgure, zeneize
Застапен воИталија, Монако, Франција
Говорници600,000  (2002)e18
Јазично семејство
индоевропско
  • лигурски / џеновски
Статус
Службен во Монако (како моначки)

 Италија

 Лигурија
Јазични кодови
ISO 639-3lij
Linguasphere51-AAA-oh & 51-AAA-og
{{{mapalt}}}
{{{mapalt2}}}

Лигурски или џеновски јазик е гало-италски јазик кој се зборува првенствено на територијата на поранешната Република Џенова, која денес ја сочинуваат регионот Лигурија во Северна Италија, делови од медитеранската крајбрежна зона на Франција, Монако (каде што е познат како моначки јазик), селото Бонифачо на Корзика, и селата Карлофорте на островот Сан Пјетро и Калазета на островот Сант'Антиоко во близина на Сардинија. Тој е дел од гало-италскиот и западнороманскиот дијалектен континуум.

Постои долга книжевна традиција на лигуриските поети и писатели од 13-ти век до денес.

Човек кој зборува лигурски, снимен во Италија