Прејди на содржината

Ленче Андреевска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ленче Андреевска (р. 13 август 1992) — македонска фудбалерка играч од средниот ред која моментално настапува за ЖФК Каменица Саса во македонското првенство. Во Лигата на шампионите настапувала со ЖФК Шкипоњат, ЖФК Тиквешанка, Борец Велес и ЖФК Наше такси.[1]

Таа е македонски репрезентативец. Како јуниорска интернационалка таа го играла Европското првенство У-19 2010 година.[2]

Андреевска била прогласена за фудбалерка на годината во 2019 година[3]