Прејди на содржината

Лез Есар (Вандеја)

Координати: 46°46′28″N 1°13′37″W / 46.77444445° СГШ; 1.226944445° ЗГД / 46.77444445; -1.226944445
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лез Есар
Грб на Лез Есар
Лез Есар is located in Франција
Лез Есар
Лез Есар
Координати: 46°46′28″N 1°13′37″W / 46.77444445° СГШ; 1.226944445° ЗГД / 46.77444445; -1.226944445
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛа Рош сир Јон
КантонЛез Есар
Површина156,24 км2 (2,171 ми2)
Население (2006)24.832
 • Густина0,86/км2 (2,2/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85084 / 85140
Надм. висина55 м
(прос. 100 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Лез Есар е општина во департманот Вандеја во регионот Лоарски Крај во западна Франција.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]