Леблебија (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леблебија
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Потсемејство: Глушини
Род: Леблебија
L.
Видови[1]

Cicer acanthophyllum
Cicer anatolicum
Cicer arietinum - леблебија
Cicer atlanticum
Cicer bijugum
Cicer canariense
Cicer chorassanicum
Cicer cuneatum
Cicer echinospermum
Cicer fedtschenkoi
Cicer flexuosum
Cicer graecum
Cicer incisum
Cicer judaicum
Cicer kermanense
Cicer macracanthum
Cicer microphyllum
Cicer mogolatvicum
Cicer montbretii
Cicer multijugum
Cicer oxyodon
Cicer pinnatifidum
Cicer pungens
Cicer rechingeri
Cicer reticulatum
Cicer songaricum
Cicer spiroceras
Cicer stapfianum
Cicer subaphyllum
Cicer tragacanthoides
Cicer yamashitae

Леблебија (науч. Cicer) — род на семејството на бобовите (Fabaceae) и единствениот од племето Cicereae. Потекнуваат од Блискиот Исток и Азија. Најпознат и единствен домашен член на родот е леблебијата (Cicer arietinum), наречена и наут или слануток.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]