Ла Ринконада (Перу)

Координати: 14°37′57″S 69°26′45″W / 14.63250° ЈГШ; 69.44583° ЗГД / -14.63250; -69.44583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Ринконада
Поглед на градот
Поглед на градот
Знаме на Ла Ринконада
Country Перу
РегионПуно
ПокраинаСан Антонио де Путина
ОкругАнанеа
Надм. вис.&100000000000051000000005.100 м
Население (2012)
 • Вкупно50.000

Ла Ринконада е град сместен на перуанските Анди сместен во близина на рудник за злато.[1] Се наоѓа на надморска височина од 5,100 m, со што претставува највисоко постојано населено место во светот.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во градот е планинска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Altitude of Human Survivability, Maximum (Vertical Limit).
  2. West, John B. (July 6, 2004). „Highest Permanent Human Habitation“. High Altitude Medicine & Biology. 3 (3): 401–407. doi:10.1089/15270290260512882. PMID 12631426. Посетено на 6 September 2015.