Прејди на содржината

Латвиски балзам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латвиски балзам
ВидАкционерско друштво
Предлошка:OMXBaltic
Дејносталкохолни пијалаци
Основано1997 (1997)
Седиште,
Клучни личности
Доход
Оперативен доход
Нето-доход
Вкупно актива
  • 87.429,625 LVL (2012)[1]:11
  • 84.335.748 LVL (2011)[1]:11
Вк. капитал
  • 50.879.628 LVL (2012)[1]:11
  • 46.638.090 LVL (2011)[1]:11
Вработени
  • 613 (2012)[1]:34
  • 613 (2011)[1]:34
Мреж. местоbalzams.lv/en/

Латвиски балзам (латвиски: Latvijas Balzams) — најголем производител на алкохолни пијалаци во балтичките држави со седиште во Рига.[2]:2

Во 2006 година имал пазарно учество од околу 50% во Латвија.[3]:110 Претпријатието има долга историја со неговиот почеток може да се каже дека е 1900 година, кога започнал со работа магацинот бр. 1, кој подоцна бил именуван како Латвиски балзам во 1970 година и на крај станала акционерско друштво во 1997 година.[4] Нивен главен производ е Ришки црн балзам, кој е традиционален латвиски растителен ликер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 „Annual report for the period ended 31 December 2012“ (PDF). AS Latvijas balzams. Посетено на 18 јуни 2014.
  2. „Condensed financial statements for the first 3 months of 2014“ (PDF). AS Latvijas balzams. Посетено на 18 јуни 2014.
  3. Kevin O'Connor (2006). Culture and Customs of the Baltic States. Greenwood Press. ISBN 0313331251.
  4. „Company history“. AS Latvijas balzams. Посетено на 18 јуни 2014.