Ламе (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламе
Lamme
Lamme Quelle.jpg
Изворот во манастирскиот парк во Ламшпринге
Место Долна Саксонија, (Германија)
Должина 22,43 км
Извор во Ламшпринге
51°34′26″ N; 10°02′53″ E / 51.5739° СГШ; 10.048° ИГД / 51.5739; 10.048Координати: 51°34′26″ N; 10°02′53″ E / 51.5739° СГШ; 10.048° ИГД / 51.5739; 10.048
Висина на изворот околу 205 м над мор. ниво
Утока кај Клајн Динген во Инерсте
52°33′18″ N; 10°09′32″ E / 52.555° СГШ; 10.159° ИГД / 52.555; 10.159
Висина на утоката 82 м над мор. ниво
Спуст ~ 123 м
Слив Везер
Одлив Инерсте → Лајне → Везер → Северно Море
Слив 153,88 км²
Десни притоки Бинтебах
Леви притоки Рие, Клусбах, Геленбах
Паланки Бад Залцдетфурт

Ламе (германски: Lamme) — лева притока на реката Инерсте во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Долга е 22,4 километри. Тече низ градот Бад Залцдетфурт во јужниот дел на покраината Долна Саксонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°06′N 10°02′E / 52.100° СГШ; 10.033° ИГД / 52.100; 10.033{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница