Лактаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лактаза
1jyn.jpg
Лактаза тетрамер, E.Coli
Идентификатори
EC број3.2.1.108
CAS број9031-11-2
Бази на податоци
IntEnzIntEnz view
BRENDABRENDA entry
ExPASyNiceZyme view
KEGGKEGG entry
MetaCycmetabolic pathway
PRIAMprofile
PDB структуриRCSB PDB PDBe PDBsum
Gene OntologyAmiGO / EGO

Лактазата е ензим кој го произведуваат голем број на организми. Лактазата е неопходна за да се комплетира дигестијата на млекото; при што ја разложува лактозата, шеќер кој го дава слаткиот вкус на млекото. Во отсуство на лактаза, кај лицата кои консумираат млечни производи се јавуваат симптоми на лактозна интолеранција.[1] Лактазата може да се користи како додаток во исхраната, а со додавање во млекото се добиваат млечни производи без лактоза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Molecular genetics of human lactase deficiencies. „Annals of Medicine“ том  41 (8): 568–75. doi:10.1080/07853890903121033. PMID 19639477.