Лавов (презиме)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За градот во Украина, погл. Лавов.
Грбот на семејството Лавов

Лавов (руски: Львов) е презиме на руското кнежевско семејство од стеблото Руриковичи. Потекнуваат од кнезовите на Јарослављ каде се погребани.

Значајни членови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]